Virginia u nevjerovatnoj završnici osvojila NCAA naslov!

Savladali Texas Tech

Univerzitet Virginia je novi NCAA prvak.

Do prvog trofeja u historiji Cavaliersi su došli pobjedom u finalu NCAA Final Foura nad univerzitetom Texas Tech rezultatom 77:85.

Jake odbrane su se igrale na otvaranju meča. Texas Tech nije uspijevao da pogodi šut iz igre punih sedam minuta, što je Virginia iskoristila i na polovini prvog poluvremena je otišla na plus 10 (7:17).

Međutim, nakon minute odmora Texas Tech počinje pogađati. Uslijedila je serija trojki i potpuni povratak u meč ovog univerziteta.

Imao je Texas Tech u jednom trenu i četiri poena prednosti. Ipak, Virginia im nije dopustila da se previše odvoje, odigrali su Cavaliersi odličnu završnicu prvog poluvremena i trojkom Ty Jeromea u posljednjoj sekundi na odmor odlaze sa tri poena prednosti (29:32).

Red Raidersi su loše ušli i u drugo poluvrijeme. Virginia im je napravila seriju od 6:0 i došla je do plus devet (29:38). Nedostajali su Texas Techu poeni glavnog igrača Jarretta Culvera, koji je većinu utakmice bio nevidljiv, ali je u drugom poluvremenu vezao četiri poena i ostavio je svoj tim u igri.

Cavaliersi su usprkos jakoj odbrani protivnika uspijevali da drže prednost zahvaljujući odličnom šutu, a De'Andre Hunter je u veoma važnim trenucima pogodio i dvije trojke.

Na deset minuta do kraja Virginia je ponovo na plus deset (43:53) i činilo se kako je ovaj univerzitet na dobrom putu prema tituli.

Predaje Texas Techa nije bilo, Edwards i Francis su bili ti koji su ih održavali u igri, ali Virginia je imala nevjerovatnog Ty-ja Jeromea koji je pogađao apsolutno sve kada je najviše trebalo.

Trojka Matta Mooneyja na četiri minute do kraja vratila je ponovo Red Raiderse u meč, a zatim je nakon sjajne odbrane Norense Odiase pogodio uz bacanje za izjednačenje rezultata na 59:59 na tri minute do kraja.

Do kraja meča smo vidjeli zaista fantastičnu utakmicu, a Texas Tech poenima u drugom poluvremenu sjajnog Culvera na na 35 sekundi do kraja donosi vodstvo svom timu od 66:65.

Potom Virginia promašuje šut, Odiase staje na liniju i donosi Texas Techu prednost od 68:65. Ipak, fantastični Hunter pogađa trojku za 68:68, a Culver promašuje šut za pobjedu.

Međutim, Hunter ispušta loptu da bi zvao time-out, ali pravi grešku i poklanja posjed protivniku i Texas Tech je dobio novi šut za naslov prvaka. Culver je izblokiran i meč je otišao u produžetak (68:68).

Dodatnih pet minuta donosi također ogromna uzbuđenja. Sudije su nažalost bile te koje su sa nekoliko odluka utjecale na rezultat i Virginia se našla pred pobjedom nakon što je Jerome pogodio bacanja za 73:77 na 40 sekundi prije kraja.

Mirno su Cavaliersi na kraju došli do trijumfa i prve titule u historiji univerziteta.

Briljirao je DeAndre Hunter sa 27 poena, Guy je dodao 24, dok je Francis na drugoj strani ubacio 17 poena.