MUNDOBASKET: Španija je prvak svijeta!

Košarkaši Španije osvojili su naslov svjetskog prvaka pobjedom u finalu Mundoasketa protiv Argentine rezultatom 95:75.

Španci su od samog starta imali incijativu, a Luis Scola nije mogao napraviti mnogo toga protiv Marca Gassola i to se na kraju Špancima i isplatilo, te su se tako okitili novom titulom.

Prvi period igre pripao je Špancima, a nakon deset minuta rezultat je glasio 23:14. Nastavili su Španci u istom ritmu i u drugoj četvrtini, pa se na poluvrijeme otišlo vodstvom Španije rezultatom 43:31.

U trećoj dionici Španci odlaze na plus 20 i to se na kraju ispostavilo kao ključ pobjede u velikom finalu. Nakon 30 minuta igre imali su prednost 66:47. Iako je Argentina agresivnom igrom u četvrtoj dionici pokušala doći do preokreta, Španci su imali odgovor svaki put kada im se Aargentinci rezultatski približe i na kraju su sasvim zasluženo osvojili drugu titulu prvaka svijeta u svojoj historiji. Konačan rezultat glasio je 95:75

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Ricky Rubio sa 20 poena, dok su Sergio Lull i Rudy Fernandez doadali 15, odnosno 11 poena.

Kod Argentine je najbolji bio Gabriel Deck sa 24 poena, dok je Luis Scola uspio postići samo osam poena.

Reprezentativac Španije Ricky Rubio izabran je za MVP-a finalnog susreta Svjetskog prvenstva u kojem je njegova reprezentacija porazila Argentinu (95:75).

Reprezentativac Srbije Bogdan Bogdanović bio je najbolji strijelac SP-a te je našao svoje mjesto u idealnoj petroci turnira zajedno sa Rubiom, Marcom Gasolom, Evanom Fournieom te Lusiom Scolom.

Rubio je u finalu protiv Argentine vodio svoj tim sa 20 poena, sedam skokova i tri asistencije te je bio pokretačka snaga svog tima na ovom prvenstvu